Iratkozz fel a blogra!

Magamról

Barta Endre vagyok, molekuláris biológus, bioinformatikus.

A célom ezzel a bloggal, hogy a saját szemszögemből bemutassam a genomikát.

Különböző rovatokat tervezek, így a napi és a heti hírek, a napi és a heti genomok, a miaza rovatot, amiben a genomika fogalmait próbálom bemutatni, és mivel elég későn csatlakoztam, lesznek retrospektív posztok is. Szeretnék néha egy kicsit provokatív is lenni és így érdemi vitákat generálni a szakmában és más érdeklődők között is.

E-mail: endre.barta [at] gmail.com

Friss topikok

  • madbal: Kedves Endre! En azt az informaciot talaltam, hogy a szekvenalas 454 technologiaval tortent, www.m... (2011.09.23. 15:19) Kender genomszekvenálás
  • attila.szanto: Szia Endre! Gratulalunk a bloghoz, nagyon szinvonalas es erdekes. Sok sikert hozza! (2010.05.01. 20:36) Mi az a referencia genom?

Utolsó kommentek

  • madbal: Kedves Endre! En azt az informaciot talaltam, hogy a szekvenalas 454 technologiaval tortent, www.m... (2011.09.23. 15:19) Kender genomszekvenálás
  • attila.szanto: Szia Endre! Gratulalunk a bloghoz, nagyon szinvonalas es erdekes. Sok sikert hozza! (2010.05.01. 20:36) Mi az a referencia genom?
  • Utolsó 20

Címkék

Linkblog

Ülő Bika genomja

2010.08.31. 23:52 :: ebarta

Egy ártatlan, de PR szempontból jól felépített hír szerint meg akarják szekvenálni Ülő Bika (Tatanka Ijotake, Sitting Bull) a legendás sziú indián genomját. A szándékot az a dán kutató jelentette be (Eske Willerslev, Koppenhágai Egyetem), aki mint ahogy azt már korábban megírtam, az egyik vezetője volt annak a dán csoportnak, akik meghatározták a grönlandi ősember genomszekvenciáját. Az egybeesés nem véletlen, a dán kutatók dolgozták ki azt az eljárást, amely segítségével a hajból (és nem a hajhagymából) kivont DNS-t tudják használni a szekvenáláshoz.
És hogy miért érdekes az egész?

  • Eske Willerslev valahol azt nyilatkozta, hogy már gyerekkorában lenyűgözte Ülő Bika legendája, ezért választotta most (én inkább Winnetou-ra szavaznék természetesen :-)).
  • Ülő Bika maradványainak a kiléte bizonytalan, ellenben a halála után levágták az egyik hajfonatát (hajhagymák nélkül), ami megvan, és a leszármazottak támogatják az ötletet.
  • A bejelentés élénk vitát váltott ki a blogoszférában, ugyanis egyből többen megkérdőjelezték, hogy mi haszna van közpénzekből (volt) celebritásokat szekvenálni? A vélemények megoszlanak, van aki szerint nem szabadna, van aki meg (és vele értek egyet) azt mondja, hogy a magas PR érték miatt érdemes ilyesmire áldozni. Mások kiemelik, hogy az eredményből fontos adatokat nyerhetünk az amerikai, európaiakkal még nem keveredett őslakosság genetikai örökségéről.
  • És persze megindult mindenkinek a fantáziája, hogy kiket lenne még érdemes felvenni a szekvenálandó celebek listájára. Ezen persze magyar viszonylatban is elgondolkodhatunk. Bár Petőfi Sándor maradványait  úgy hiszem még mindig nem találták meg, azért érdemes lenne nagyjaink haj (ajánlom például Zámbó Jimmy alias A király legendás fürtjeit ;-)) és csontmaradványai után kutatni.

Szólj hozzá!

Címkék: celeb genom napihír paleogenomika

A bejegyzés trackback címe:

https://genomika.blog.hu/api/trackback/id/tr892263308

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása